Polskie święto o którym w Polsce nikt nie słyszał

Polskie święto o którym w Polsce nikt nie słyszał

Polski kalendarz obfitujący w wiele wolnych od pracy świąt i długich weekendów jest bardzo łaskawy dla pracowników. A czy słyszeliście o takim hucznie obchodzonym polskim święcie, którego akurat w Polsce nie mamy?

Czym jest Dzień Pułaskiego w USA

pulaski_parade
Photo by Jeff Greenberg/NYC & Company, Inc.

Dzień Pułaskiego to święto ważne dla Polonii w Stanach – bo Kazimierz Pułaski wielkim generałem był. I choć na lekcjach historii chyba zabrakło nam w Polsce jego szczególnej nobilitacji, to Polacy w USA są z niego niesamowicie dumni. 

Generał Pułaski to bohater walk o wolność narodu polskiego i amerykańskiego. Podobno w bitwie pod Brandywine dzięki swojej odwadze Pułaski uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co Waszyngton 15 września 1777 roku promował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii. Pułaski zginął w czasie oblężenia Savannah.

21765440930_4196d2bf2c_n
Photo by Polonia.net

Amerykański Senat w 1929 ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day).

Rokrocznie w pierwszą niedzielę października przez 5. aleję w Nowym Jorku przechodzi parada Pułaskiego. W trakcie parady całą aleję zalewa ubrany na biało-czerwono tłum i pary w tradycyjnych polskich strojach wykonujące tańce ludowe.

W stanie Illinois (m.in. Chicago) Dzień Pułaskiego obchodzony jest natomiast w każdy pierwszy poniedziałek marca.

W kilku stanach istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County).

Ciekawostka: czym jest Polonia

Polonia to nie tylko warszawski klub piłkarski ale i według SJP:

ogół ludzi narodowości polskiej lub o polskich korzeniach, zamieszkujący tereny poza Polską

Mówiąc o Polonii będziemy mieć na myśli tak Polaków w Londynie, Austrii, Francji czy Nowej Zelandii jak i tych mieszkających w Chicago. W potocznym języku polskim utarło się już niektóre sforułowania: mówiąc o rodakach w Wielkiej Brytanii użyjemy najczęściej określenia “Polacy na Wyspach”, a tych mieszkających za oceanem nazwiemy Polonią w Stanach”. Według statystyk z 2014, 10 mln Polaków mieszka w USA. Główne miasta jakie Polacy zamieszkują to: Chicago, Detroit i Nowy Jork.

Ciekawostka: w USA obchodzi się Dzień Kolumba 

Dzień Kolumba to święto obchodzone w Hiszpanii i wielu państwach obu Ameryk, upamiętniające odkrycie Ameryki 12 października 1492. Jako święto państwowe w Stanach Zjednoczonych obchodzi się je w 2. poniedziałek października, a wszystkie urzędy i instytucje publiczne są zamknięte.

Tak oczywisty fakt jakim jest ‚odkrycie przez kogoś naszego kontynentu’ w Polsce jest niespotykany. Najdalej sięgającą wstecz datą w polskiej historii, którą pamięta większość z nas jest bowiem chrzest Polski w 966r. 

2 thoughts on “Polskie święto o którym w Polsce nikt nie słyszał

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s