Przeprowadzka do Stanów

Przeprowadzka do Stanów

Decyzja o przeprowadzce do Stanów motywowania była wieloma rzeczami. Teraz myślę jednak, że nasza wiosenna wizyta w Seattle całkowicie zmieniła nasze postrzeganie przyszłości. Już za tydzień spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy w 4 kolorowe walizki i zaczniemy życie w szmaragdowym mieście. Wydaje się wam, że to szalone przedsięwzięcie?

O deszczowym mieście

W Seattle ciągle pada, ludzie tam cierpią na bezsennosć, leczą się z niej w szpitalu z Grace Anathomy i słuchają Nirvany słyszeliście o tym, prawda ? Każdy, kto zdecydował się na przeprowadzkę do Seattle, słuchał tego na okrągło głównie od fanów filmu Bezsenność w Seattle i Chirurgów. A relokacja do Seattle to kolejna podróż, przygoda, etap i przeprowadzka, która zacznie serię opowieści pod nową nazwą: “I love pierogies”. Bo ‘I love pierogies’ – to jedno z najczęstszych zdań, które słyszysz gdy Amerykanin dowiaduje się, że jesteś Polakiem.

Przeprowadzka do USA

W marcu 2016 stan Waszyngton przywitał nas piękną wiosną, a Seattle zakwitło burzą różnokolorowych kwiatów.

przeprowadzka-01
Kto nie lubi pierogów? Ja uwielbiam! Dlatego postać pieroga będzie towarzyszyć mi na każdym kroku.

Była to pierwsza i najbardziej spektakularna z pięciu międzynarodowych wiosen jaką widzieliśmy tego roku (wiosnę widzieliśmy jeszcze w Finlandi, Estonii, Łotwie i w Polsce)

Różnica czasu pomiędzy Seattle a Warszawą wynosi 9 godzin, a lot  z Warszawy do Seattle z przesiadką w Niemczech może trwać ok. 12h.

Gdy jetlag minął, zaczęliśmy odkrywać to zielone miasto jak para ciekawskich dzieci. Zaglądaliśmy w każdy kąt wiedząc, że następnym razem wrócimy tu na dłużej. Dlaczego chcemy mieszkać w Seattle?

Co powinniście wiedzieć o Seattle, WA

Seattle jest największym miastem stanu Waszyngton i całego północno-zachodniego wybrzeża USA. Nazywa się je “szmaragdowym miastem”, “deszczowym miastem”,“bramą Alaski” czy też “bramą Pacyfiku”. Ponadto, Seattle uważa się za jedno z ładniejszych miast całego kraju- może dlatego, że liczy ponad 70 parków miejskich, a w stanie Waszyngton znajduje się aż 15 parków narodowych. Jest tu więc sporo miejsc i okazji do spędzania czasu na łonie natury.

Symbolem miasta jest wieża telewizyjna Space Needle (kosmiczna iglica) – ponad 180-metrowa konstrukcja zwieńczona latającym spodkiem. Jeśli kojarzycie rysunkową iglicę z kreskówki Jetsonowie to właśnie iglica z Seattle była jej inspiracją. Seattle położone jest na wzgórzu i charakteryzuje się wielopoziomowością ulic.

Seattle -zielone miasto tolerancji

Można śmiało powiedzieć, że mieszkańcy Seattle są liberalni. Świadczy o tym fakt, iż stan Waszyngton zagłosował za legalizacją małżeństw homoseksualnych w grudniu 2012r. Dokładnie miesiąc wcześniej tego samego roku zalegalizowano w nim marihuanę do celów rekreacyjnych. Odsetek osób otwarcie definiujących siebie jako LGBT oraz tych deklarujących ateizm jest tu podobno najwyższy w całych Stanach.

W styczniu 2016 Rada Miejska i burmistrz Seattle zagłosowali za podwyższeniem płacy minimalnej do 15$/h. Będzie to tym samym najwyższa w USA i jedna z najwyższych płac minimalnych na świecie.

Gdynia miastem partnerskim Seattle

Gdynia to miasto mojego męża bo w Gdyni zdawał maturę i tam też chodził na wagary.

comingbackhome.png
Pomnik „Coming back home” ofiarowany Gdyni przez władze Seattle.

Kiedy w Gdyni wzięliśmy ślub i pierwszy raz nieśmiało zażartowaliśmy, że Gdynia trochę przypomina nam Seattle nie przypuszczaliśmy, że mają ze sobą tyle wspólnego.

Okazuje się, że od ponad 20 lat Seattle i Gdynia to miasta partnerskie, a w 1993 roku powołano stowarzyszenie Seattle-Gdynia Sister City Association (SGSCA), działające na rzecz ich współpracy. Na końcu bulwaru Nadmorskiego w Gdyni znajdziecie dziś pomnik dwóch Łososi pt. “Coming back home”, który władze Seattle ofiarowały Gdyni w 2005r.

Czy w Seattle ciągle pada

Jaka jest pogoda w Seattle? Leżące nad Zatoką Puget u wybrzeży Pacyfiku Seattle graniczy z wodą na wschodzie i na zachodzie. Niebo jest tu przeważnie zachmurzone, często występuje mżawka, ale rzadko kiedy pada. Mieszkańcy Seattle nie noszą parasoli, tylko lekkie kurtki, które nie są potrzebne podczas ciepłej wiosny i słonecznego lata. Temperatury w Seattle są na prawdę znośne i umiarkowane, wahają się pomiędzy 16-25℃ (43-57℉) od kwietnia do października, oraz 8-13℃ (36-54℉) od listopada do marca. Na ulicach Seattle nigdy nie zobaczycie opatulonych ludzi w bawełnianych płaszczach.

Podczas marcowej wizyty w deszczowym mieście mieliśmy na sobie zimowe płaszcze, w których przylecieliśmy z Polski. Gdy weszliśmy do banku by załatwić kilka spraw, kierownik powiedział nam, że od razu wiedział, że nie jesteśmy stąd.

Zimą w Seattle nie pada śnieg, ale jeśli chcecie oddać się białemu szaleństwu możecie pojechać do położonego niedaleko Snoqualmie Pass. Seattle jest wiecznie zielonym miastem, a zima nie wygląda w nim tak jak w Nowym Jorku. Choć w lecie nie doskwiera tu upał ani ostre słońce, Seattle to miasto w którym sprzedaje się najwięcej okularów przeciwsłonecznych w całych Stanach!

Jeśli nadal myślicie, że w Seattle ciągle pada a nasza przeprowadzka to szalony pomysł mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się na ilovepierogies.com 🙂

Do usłyszenia ze Szmaragdowego Miasta! Zobaczymy się niebawem. Zmianę widać już na Facebooku – niedługo ruszę z nowym blogiem i na pewno dam Wam znać! Jesteśmy w kontakcie! 

logo-01.png

3 thoughts on “Przeprowadzka do Stanów

  1. Nastawienie do przeprowadzki jest bardzo ważne. Nie można popaść w skrajność pt. „tu wszystko jest lepsze niż w Polsce” ani odwrotnie – „w Polsce wszystko było lepsze”. Trzeba uczyć się, poznawać, smakować, spacerować i cieszyć się życiem 🙂

    Polubienie

    1. Masz rację! Na szczęście oboje mamy takie nastawienie i na pewno postaramy się o brak takich skrajności. Rozmawialiśmy dziś nawet o tym jak wszelkich skrajności nie lubimy 🙂 Postaram się po prostu obserwować, spacerować (mam nadzieję jak najwięcej) i cieszyć się tym, co dookoła 🙂 Buziaki!

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s